arnavut-kaldirimlar-300x230

Kaç Tane Kaldırım Taşı Var?

Yazın da gelmesi ile kaç kaldırım taşı olduğunu bilmek daha hayırlı olabiliyor.Evet, aynen öyle hayrın nereden geleceğini bilemeyiz.Kastedilen anlaşıldıysa: denebilir ki neden “tiyatro” ya değil de “seyirci”ye hitap ediyorsun?

Çünkü iffet ve tesettür ile ilgili ayetlere bakınca (mesela şunda veya bunda) işin kökenine, erkeğe, yani seyirciye hitap ile başlar.

Dolayısıyla bizim işimiz, arz edenle değil, talep edenle olmak durumunda, yani iffetsiz diyebileceğimiz seyirci ile. Çünkü “arz talebe mebnidir” denir.

Ancak yine de arz edenin “sütten çıkmış ak kaşık” olduğunu söylemiyorum ama talep edenin de faturayı ödeyenlerden olacağından eminim.

O yüzden acizane tavsiyem “iyi sayalım biz o taşları“.

  1. Şunu hatırlattı bana yazınız, Nouman Ali Khan bir konuşmasında şöyle demişti, hanımlar ellerine hadis kitabını aldıklarında ilk olarak kendilerinin beyleri üzerindeki haklarına bakarlar. Beyler ise öncelikle hanımlarının sorumluluklarını, onların üzerindeki haklarını okurlar… Oysa ki tam tersi olmalı, der Nouman Ali Khan. ‘Herkes kendi sorumluluğu ile ilgilenmeli.’

    Bu durumda, sizin fikrinizi takdir ediyor ve herkesin, daha açık bir ifadeyle arz edenin de taleb edenin de, ‘kendi’ hesabını ‘mutlaka’ vereceğini ve kendi faturasını ödeyeceğini düşünmesini temenni ediyorum.

    Cezakallahu khayran!

bir yorum bırak?