Subliminal Mesajlar

Önceki yazımızda bilinç altından bahsetmiştik. Şimdi biraz daha subliminal mesaj örnekleri verelim.

Aria, Avustralya’da her sene düzenlenen bizdeki Kral müzik ödülleri gibi bir törendir. 2007’de pek çok büyük markanın yanında Toyota da sponsor oluyor. Tabi bu markaların reklamları yapılıyor ancak sadece reklamlarla kalınmıyor, programın içine subliminal mesajlar da yerleştiriliyor.

Şu linkten 2007 Aria Müzik Ödülleri’nin televizyon yayınına ait olan 5 saniyelik kısmı izleyin ve izlerken “Album of the year” yazısının olduğu kısma iyice bakın.

Araya 0.1 saniye kadar giren anlık flaş patlamasını gördünüz mü? Buyrun ağır çekimde bakalım: Link

Siz programı izlerken ekranı kaplayan reklamı tabi ki göremiyorsunuz ancak bilinçaltınıza bu işleniyor. Şunu iddia etmiyorum: Evet bu reklamı gördün ve yarın gidip bir Toyota Yaris alıyorsun. Böyle birşey olamaz tabi ancak karar mekanizmanızı kullanırken bu reklam sizi mutlaka etkileyecektir.

Bu reklam sadece Toyota için değil, bigponds, Chupa Chups gibi sponsor markalar için de yapılıyor. Şurada Aria müzik ödüllerindeki tüm subliminal reklamlardan bahsedilmiş.İsteyen izleyebilir.

Sadece bu programda değil aşağıdaki videoda Food Network kanalındaki bir program esnasında McDonalds reklamından bahsediliyor:

Daha sonra kanal “O teknik arızaydı, subliminal mesaj falan değildi” diyor. McDonalds da açıklama yapıyor: “Biz subliminal reklamcılık yapmıyoruz” diyor.

Bu da KFC reklamı. Şu videodan izleyebilirsiniz. Reklamdaki şu ana dikkat edin:

kfkk

Herşey normal gibi görünüyor. Biraz yakınlaşalım:kf2

Gördüğünüz gibi marulların arasında gizlenmiş 1 dolar vardır. Neden para koyarlar ki diyebilirsiniz. Düz mantık yürütelim. Reklamın esas vurgusu 99 cent, yani çok ucuz bir ürün. Bilinçaltınıza da bu ürünü almanın “kârlı bir iş olacağı” mesajı verir.

Buraya kadar hep “ticari kaygı” ile yapılmış subliminal mesajlar vardı. Bunlar yasak olsa da masum şeylerdir ve ihlal edilir.

Ama buradan sonra işin rengi değişiyor ve iğrençleşiyor, cinselleşiyor. İsteyen burayı geçebilir ancak en alttaki araştırmayı okumasını tavsiye ediyorum, yoksa yazının anlamı kalmıyor.

Şu linkteki videoda bir Swensens markasının dondurma reklamı var. Reklamı ağır çekimde izlerseniz şunu görmemeniz imkansız:

12 09

 

Bildiğin özenle çizilmiş çıplak kadın vücudu. Cinsel imalarda bulunan reklamlar bununla sınırlı değil tabi ki. Bunlardan onlarca var ama durumun anlaşılması için bir kaç tanesini göstereceğim.

Kuzuların sessizliği filmi afişi:

x3 (1)Kelebeğin ortasında kuru kafayı andıran bir imge var:x4Ancak biraz daha yakınlaşınca “çıplak kadınlardan oluşan bir Dali portresi” var:

1scSkittles şeker ambalajı. Alttaki yazıya bakın: “SEX”plosion. EXplosion kelimesinde büyük harfle yazılan harfler sadece EX ve başındaki S’dir.

x6

x5

 

 

Gilbeys içki reklamı, sağdaki bardaktaki buz küplerinde bir sübliminal mesaj bulunmakta ki fark etmesi pek de güç değil:

x10

 

Bir Charm reklamı:

y1

q2

 

Yukarıdaki reklam ise sadece topuklu ayakkabı giymiş bir çift ayak.

Türkiye’de yayınlanmış Atlas Jet reklamları:

n2 (1)

n1 (1)

n3 (2)

Bunlara yorum yapmıyorum herşey ortada.

Aşağıdaki resimler ise düzenli yayınlanan SFX adlı bilim kurgu dergisi kapakları:

113

Kapağın başlığında yazan sözcük SEX gibi duruyor. Zira F harfi öyle bir kesilmiştir ki, zihninize sürekli bir E harfi göndermektedir. Bu bir tesadüf değildir.Aşağıda iki örnek daha var. Google görseller SFX diye arama yaptığınızda neredeyse her sayıda durumun aynı olduğunu görürsünüz.
109 096 (2)

Bu da 50 Seyşel Rupisi’dir. Sağ taraftaki palmiyelerde yan bi şekilde “Sex” yazmakta:

n4

 

Daha çok örnek var ancak durum vehameti kavrandığından bu kadar yeterli. Bu reklamların büyük kısmı göze parmak misali olsa da akıllıca hazırlananları da vardı. Bu örnekleri de yine ticari kaygı olarak görebilirsiniz. Toplumumuzu bozuyorlar, bizi sapık yapacaklar gibi şeyler düşünmeyin. Her zaman cinsellik satar ve dikkat çekicidir, yapımcılar da ürünlerinin dikkat çekmesini istiyorlar, o kadar.

Bu konu hakkında yapılmış bilimsel bir çalışmadan bahsedelim:

Makalenin linkini verelim önce: http://www.klab.caltech.edu/koch/CR/CR-CFS-08.pdf

Bildiğimiz gibi görme işlemi beyin gerçekleştirir. Göz dışarı ile bağlantı kurmamızı sağlayan bir araçtır. 2005’te California Teknoloji Enstitüsü(CalTech) “Continuous Flash Suppression” diye bir teknik geliştiriyor. Bu teknik ile deneklerin iki ayrı gözüne flaş patlamaları şeklinde ayrı ayrı resimler veriyorlar. Örneğin bir flaşta elma resmi, birinde armut gibi.

Bu durumda resimler sırayla görülmüyor, aynı anda ve üst üste binmeden ayrı bir şekilde görülüyor. Makaledeki deneyde ise:

Deneklerin bir gözüne sabit duran ve öfkeli bir adam resmi veriyorlar. Diğer gözüne ise sürekli değişen, renkli mozaikler veriyorlar.

k1

Deneğin bir gözüne verilen öfkeli adam resmi hep aynıdır, fakat diğer gözüne verilen bu renkli mozaikler sürekli değişmektedir.

Bu durumda ne oluyor biliyor musunuz?

Denekler kızgın adam suratını bilinçli olarak göremiyorlar. Kendilerine ne gördükleri sorulduğunda, sadece şu değişen renkli mozaiklerden bahsediyorlar. ira bir tarafta hareketli bir resim varken, diğer taraftaki bu durağan ve sıkıcı resmin var olduğunu fark etmiyorlar bile. Oysa bir gözlerine bu öfkeli adam resmi, deneyin başından itibaren verilmekteydi. Fakat yine de “bilinçli” olarak bu resmi görmüyorlar.

Şimdi hikâyenin can alıcı kısmına gelelim, bu çalışmayı biraz daha geliştiriyorlar.

deney

Bu sefer her göze verdikleri resimleri 2 parçaya bölüyorlar.

Deneğin sol gözüne hareketli, sürekli değişen renkli mozaikler veriyorlar. Sağ gözüne ise değişmeyen, bu sabit çıplak kadın fotoğrafını ve onun mozaikli halini veriyorlar.Deneyden sonra kendilerine “Çıplak kadın resmi sağ tarafta mıydı, sol tarafta mı?” diye sorulduğunda, bunu tabi ki de bilemiyorlar. Şansa sallıyorlar. Yukarıdaki öfkeli adam deneyinde olduğu gibi, çıplak kadın resmini de bilinçli olarak göremiyorlar. Zira diğer gözlerine hareketli bir resim verilmektedir ve tüm dikkâtlerini oraya vermişlerdir.

Fakat bu sefer bir fark vardır.

Deneyi yapan araştırmacılar, erkeklerin çıplak kadın resmine baktıkları sürede davranışlarının farklı olduğunu not alıyorlar. Kadınlara ise aynı deney, çıplak bir erkek resmi gösterilerek uygulandığında, kadınlar da bilinçli olarak görmemelerine rağmen çıplak erkek resmine daha çok ilgi duyuyorlar. Eşcinseller ise kendi hemcinslerinin çıplak resimlerine daha fazla ilgi duyuyorlar.

Peki bunu nasıl ispatlıyor araştırmacılar?

Bir erkeğe çıplak bir erkek fotoğrafı gösterdiklerinde, bu onun ilgisini çekmiyor.

Bir kadına çıplak bir kadın fotoğrafı gösterdiklerinde, bu da onun ilgisini çekmiyor.

Yani insanlar, sadece ilgi duydukları cinsin çıplak pozlarına karşı tepki veriyorlar. Üstelik bilinçli olarak bu çıplak insan fotoğraflarını görmemelerine rağmen (sağda mı solda mı olduklarını dahi bilemiyorlar), bilinçaltları tamamen bu cinsel pozlara odaklanmış oluyor.

Bu bana kalırsa çok ama çok önemli bir deneydir. Zira bu deney, bizim bilinçli olarak fark etmediğimiz cinsellik içerikli sübliminal mesajların da, bilinçaltımız tarafından büyük bir önemle değerlendirildiğinin ve biz farkında olmasak da bunu davranışlarımıza yansıttığımızın önemli bir ispatıdır.

Bunlar biraz daha iğrenç ve masumluğunu yitirmiş yine de “ticari kaygı” güdüldüğünden anlaşılabilirdi. Bundan sonraki yazıda ise biraz da ideolojik subliminal mesajlardan bahsedeceğim (inşaAllah)

 

 

 

 

 

 

 

 

bir yorum bırak?