Twitter’ın Engellenmesi

Geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın “twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız” sözü üzerine mahkeme kararı ile twitter kapatıldı.

Asıl kapatılma sebebinin  twitterın  Türkiye mahkemelerinin kararlarını uygulamamasıydı.

Kapatıldıktan 28dk sonra başta Melih Gökçek olmak üzere pek çok bakan, vekil tweet attı. Ertesi gün ise Cumhurbaşkanı Gül yasağın bir an evvel bitmesini temenni eden bir tweet attı.

Böylece Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkeme kararını hiçe saymış oldu :)

Ama işin aslına odaklanırsak:

“Biz hukuk ülkesiyiz” diye gezinenlerin, “ülkede hukuk yok, biz hukuk istiyoruz, diktatörlük değil” diyenlerin, ülkesindeki hukuku tanımayan bir sitenin savunuculuğunu yapması ne kadar ironiktir.

Ayrıca ülkesinde mahkeme kararı ile her twitter hesabını kapatma yetkisini bulunduran Avrupa Konseyi’nin, Twitter’ın engellenmesi ile ilgili  Türkiye hakkında inceleme başlatması da bir o kadar ironiktir.

Bir örnek daha verirsek: Devlet başkanının bir sözü ile olağanüstü durumlarda  internetin fişi  çekilebilen bir ülke olan ABD’nin, yetkililerinden yasaklama ile ilgili  tepki yağması da ironiktir, düşündürücüdür.

Bir süre twittera girmesek ne kaybederiz? Asıl yapılmak istenenleri ne zaman göreceğiz? 

Kapatmanın zamanlaması manidar diyenler için: Eğer manidarsa AKP hükümetinin ayıbıdır, yine de yasağın aşılmasını meşru kılmaz.

 

Sürç-ü lisan ettiysem affola.

Selam ve dua ile.

 

bir yorum bırak?